TED TEST 2009

NYC

Results as of 19:16 on April 15, 2012

A Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Mar 18 -1 Mar 18 - 2 Mar 18 - 3 Apr 1 - 1 Apr 1 - 2 Apr 15 - 1 Apr 15 - 2 Apr 15 - 3 Total Nett Notes
1st A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 0:28:21 0:23:56 1:24:17 RDG RDG 1:21:57 0:45:16 (1:19:34) 713.9 633.9
2nd A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 0:31:11 0:26:16 1:44:05 1:27:39 0:43:36 1:28:15 (0:53:18) 1:31:10 575.9 518.9
3rd A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 0:33:47 0:27:14 1:50:48 (DNC) DNC 1:28:25 0:52:33 1:28:05 376.5 376.5
4th A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 0:41:04 0:25:16 1:38:27 (DNC) DNC OOD OOD OOD 347.2 347.2
5th A Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 234 (DNC) DNC DNC DNC DNC 1:23:31 0:49:57 1:19:00 251.5 251.5
6th A Great Blue Heron Ranger 29 Greg Keel 210 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 0.0 0.0
6th A Babette Elite 36 Per Kristenson 213 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 0.0 0.0
6th A Rumb Runner Hotfoot 20   189 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 0.0 0.0
6th A Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 0.0 0.0

B Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Mar 18 -1 Mar 18 - 2 Mar 18 - 3 Apr 1 - 1 Apr 1 - 2 Apr 15 - 1 Apr 15 - 2 Apr 15 - 3 Total Nett Notes
1st B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 0:26:06 0:51:18 2:03:55 1:24:06 (1:09:24) 1:16:21 0:44:38 2:26:26 641.3 577.3
2nd B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 0:27:29 (0:55:36) 2:12:20 1:22:54 1:07:49 1:17:35 0:44:42 2:21:44 591.8 537.7
3rd B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 0:27:37 0:50:10 2:04:09 (1:26:26) 1:05:52 1:19:12 0:45:23 2:26:36 561.9 507.8
4th B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 (DNC) DNC DNC 1:13:46 1:03:09 1:09:38 0:40:07 2:11:47 469.0 469.0
5th B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 0:29:20 0:57:49 2:19:51 (DNC) DNC 1:17:42 0:45:31 2:22:35 324.7 324.7
6th B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 0:28:21 0:54:22 2:04:37 1:24:22 1:11:11 (DNC) DNC DNC 310.2 310.2
7th B ION Beneteau 43 Bill Jones 114 0:28:02 0:51:47 2:18:33 (DNC) DNC OOD OOD OOD 307.3 307.3
8th B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72 (DNC) DNC DNC 1:33:01 1:12:55 1:24:47 0:48:56 2:29:07 221.0 221.0
9th B Nahanni TBird George Compton 201 OOD OOD OOD (DNC) DNC DNC DNC DNC 132.6 132.6
10th B Blackadder M242 Ken Holland 168 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 0.0 0.0

Mar 18 -1 - A Fleet - 18 Mar 2012 at 10:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 11:05:26 0:28:26 0:28:21 132 91.5
2 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 11:14:45 0:37:45 0:31:11 345.639 80.0
3 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 11:12:55 0:35:55 0:33:47 303.599 68.5
4 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 11:26:21 0:49:21 0:41:04 611.637 57.0

Mar 18 - 2 - A Fleet - 18 Mar 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:11, Course: Snake Bell - Leward - Starboard
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 11:57:00 0:24:00 0:23:56 132 91.5
2 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 12:03:21 0:30:21 0:25:16 304.508 80.0
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 12:04:48 0:31:48 0:26:16 343.9 68.5
4 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 12:01:57 0:28:57 0:27:14 266.475 57.0

Mar 18 - 3 - A Fleet - 18 Mar, 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:21, Course: Snake Bell - P15 - Port - Harbour Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 13:45:33 1:24:33 1:24:17 132 91.5
2 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 14:19:18 1:58:18 1:38:27 392.26 80.0
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 14:27:01 2:06:01 1:44:05 451.767 68.5
4 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 14:18:47 1:57:47 1:50:48 388.276 57.0

Apr 1 - 1 - A Fleet - 04/01/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:25, Course: Snake Bell - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   RDG     88.2
1 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 13:11:07 1:46:07 1:27:39 267 88.2

Apr 1 - 2 - A Fleet - 4/1/12 at 13:05

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:05, Course: Snake Bell - Gallows - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   RDG     88.2
1 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 14:12:47 0:52:47 0:43:36 267 88.2

Apr 15 - 1 - A Fleet - 4/15/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Five Fingers - Icarus Pt. - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   1:22:12 1:21:57 132 91.5
2 A Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 234   1:36:53 1:23:31 248.466 80.0
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267   1:46:51 1:28:15 327.521 68.5
4 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171   1:34:00 1:28:25 225.596 57.0
5 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261   OOD     43.4

Apr 15 - 2 - A Fleet - 4/15/12 at 13:05

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Windward - Piper's - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   45:24 0:45:16 132 91.5
2 A Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 234   57:56 0:49:57 311.994 80.0
3 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171   55:52 0:52:33 282.314 68.5
4 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267   1:04:32 0:53:18 406.778 57.0
5 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261   OOD     43.4

Apr 15 - 3 - A Fleet - 4/15/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Wd - Icarus - Snake Bell - Gallows - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 234   1:31:38 1:19:00 234 91.5
2 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   1:19:49 1:19:34 136.767 80.0
3 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171   1:33:38 1:28:05 250.457 68.5
4 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267   1:50:23 1:31:10 388.283 57.0
5 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261   OOD     43.4

Mar 18 -1 - B Fleet - 18 Mar 2012 at 10:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 10:55:46 0:23:46 0:26:06 72 93.8
2 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 10:59:57 0:27:57 0:27:29 176.202 83.9
3 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 10:59:04 0:27:04 0:27:37 154.199 74.0
4 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114 10:59:21 0:27:21 0:28:02 161.257 64.0
5 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 10:57:49 0:25:49 0:28:21 123.063 54.1
6 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 11:02:33 0:30:33 0:29:20 240.965 44.2
6 B Nahanni TBird George Compton 201   OOD     44.2

Mar 18 - 2 - B Fleet - 18 Mar 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:11, Course: Snake Bell - Leward - Starboard
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 12:00:10 0:49:10 0:50:10 117 93.8
2 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 11:57:43 0:46:43 0:51:18 85.258 83.9
3 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114 12:01:31 0:50:31 0:51:47 134.491 74.0
4 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 12:00:31 0:49:31 0:54:22 121.535 64.0
5 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 12:07:32 0:56:32 0:55:36 212.442 54.1
6 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 12:11:13 1:00:13 0:57:49 260.163 44.2
6 B Nahanni TBird George Compton 201   OOD     44.2

Mar 18 - 3 - B Fleet - 18 Mar, 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:21, Course: Snake Bell - P15 - Port - Harbour Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 14:13:52 1:52:52 2:03:55 72 93.8
2 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 14:22:40 2:01:40 2:04:09 118.157 83.9
3 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 14:14:30 1:53:30 2:04:37 75.322 74.0
4 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 14:35:34 2:14:34 2:12:20 185.819 64.0
5 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114 14:36:08 2:15:08 2:18:33 188.791 54.1
6 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 14:46:40 2:25:40 2:19:51 244.04 44.2
6 B Nahanni TBird George Compton 201   OOD     44.2

Apr 1 - 1 - B Fleet - 04/01/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:25, Course: Snake Bell - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 12:43:05 1:18:05 1:13:46 168 93.8
2 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 12:49:18 1:24:18 1:22:54 222.776 83.9
3 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 12:41:36 1:16:36 1:24:06 154.93 74.0
4 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 12:41:50 1:16:50 1:24:22 156.986 64.0
5 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 12:49:42 1:24:42 1:26:26 226.3 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72 12:49:43 1:24:43 1:33:01 226.447 44.2

Apr 1 - 2 - B Fleet - 4/1/12 at 13:05

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:05, Course: Snake Bell - Gallows - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 14:11:50 1:06:50 1:03:09 168 93.8
2 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 14:09:33 1:04:33 1:05:52 144.495 83.9
3 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 14:13:58 1:08:58 1:07:49 189.961 74.0
4 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 14:08:12 1:03:12 1:09:24 130.598 64.0
5 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 14:09:50 1:04:50 1:11:11 147.411 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72 14:11:25 1:06:25 1:12:55 163.711 44.2

Apr 15 - 1 - B Fleet - 4/15/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Five Fingers - Icarus Pt. - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168   1:13:42 1:09:38 168 93.8
2 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72   1:09:32 1:16:21 129.104 83.9
3 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   1:18:54 1:17:35 216.543 74.0
4 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157   1:20:56 1:17:42 235.524 64.0
5 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117   1:17:37 1:19:12 204.563 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72   1:17:13 1:24:47 200.829 44.2
7 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114   OOD     38.4

Apr 15 - 2 - B Fleet - 4/15/12 at 13:05

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Windward - Piper's - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168   42:28 0:40:07 168 93.8
2 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72   40:39 0:44:38 138.568 83.9
3 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   45:27 0:44:42 216.333 74.0
4 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117   44:29 0:45:23 200.672 64.0
5 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157   47:24 0:45:31 247.925 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72   44:34 0:48:56 202.022 44.2
7 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114   OOD     38.4

Apr 15 - 3 - B Fleet - 4/15/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Wd - Icarus - Snake Bell - Gallows - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168   2:19:29 2:11:47 168 93.8
2 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   2:24:08 2:21:44 190.936 83.9
3 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157   2:28:30 2:22:35 212.475 74.0
4 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72   2:13:22 2:26:26 137.83 64.0
5 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117   2:23:40 2:26:36 188.634 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72   2:15:49 2:29:07 149.914 44.2
7 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114   OOD     38.4



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com