event burgee

Spring 2012

NYC

Results are final as of 18:05 on April 29, 2012

A Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Ratings: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Mar 18 -1 Mar 18 - 2 Mar 18 - 3 Apr 1 - 1 Apr 1 - 2 Apr 15 - 1 Apr 15 - 2 Apr 15 - 3 Apr 22 - 1 Apr 22 - 2 Apr 22 - 3 Aprill 29 - 1 Total Nett Notes
1st A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 91.5 91.5 91.5 (88.2 RDG) 88.2 RDG 91.5 91.5 (80.0) 90.0 90.0 90.0 90.0 1,073.9 905.7
2nd A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 80.0 68.5 68.5 88.2 88.2 68.5 (57.0) (57.0) 65.0 65.0 65.0 65.0 835.9 721.9
3rd A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 57.0 80.0 80.0 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 58.6 OOD 58.6 OOD 58.6 OOD 77.5 77.5 77.5 77.5 702.8 702.8
4th A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 68.5 57.0 57.0 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 57.0 68.5 68.5 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 376.5 376.5
5th A Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 234 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 80.0 80.0 91.5 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 251.5 251.5
6th A Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 65.0 OOD 65.0 65.0
7th A Great Blue Heron Ranger 29 Greg Keel 210 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
7th A Babette Elite 36 Per Kristenson 213 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
7th A Rumb Runner Hotfoot 20   189 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0

B Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Ratings: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Mar 18 -1 Mar 18 - 2 Mar 18 - 3 Apr 1 - 1 Apr 1 - 2 Apr 15 - 1 Apr 15 - 2 Apr 15 - 3 Apr 22 - 1 Apr 22 - 2 Apr 22 - 3 Aprill 29 - 1 Total Nett Notes
1st B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 93.8 83.9 93.8 74.0 64.0 83.9 83.9 64.0 (62.8) 68.5 (57.0) 93.8 923.4 803.6
2nd B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 93.8 93.8 93.8 93.8 93.8 91.5 91.5 91.5 44.2 DNF 787.7 787.7
3rd B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 74.0 93.8 83.9 (54.1) 83.9 54.1 64.0 54.1 62.8 57.0 80.0 (44.2 DNF) 805.9 707.6
4th B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 44.2 44.2 44.2 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 64.0 54.1 74.0 80.0 80.0 68.5 44.2 DNF 597.4 597.4
5th B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 83.9 54.1 64.0 83.9 74.0 74.0 74.0 83.9 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 591.8 591.8
6th B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 54.1 64.0 74.0 64.0 54.1 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 83.9 394.1 394.1
7th B ION Beneteau 43 Bill Jones 114 64.0 74.0 54.1 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 26.3 OOD 26.3 OOD 26.3 OOD 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 44.2 DNF 315.2 315.2
8th B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 44.2 44.2 44.2 44.2 44.2 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 221.0 221.0
9th B Nahanni TBird George Compton 201 44.2 OOD 44.2 OOD 44.2 OOD (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 132.6 132.6
10th B Blackadder M242 Ken Holland 168 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0

Mar 18 -1 - A Fleet - 18 Mar 2012 at 10:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 11:05:26 0:28:26 0:28:21 132 91.5
2 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 11:14:45 0:37:45 0:31:11 345.639 80.0
3 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 11:12:55 0:35:55 0:33:47 303.599 68.5
4 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 11:26:21 0:49:21 0:41:04 611.637 57.0

Mar 18 - 2 - A Fleet - 18 Mar 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:11, Course: Snake Bell - Leward - Starboard
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 11:57:00 0:24:00 0:23:56 132 91.5
2 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 12:03:21 0:30:21 0:25:16 304.508 80.0
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 12:04:48 0:31:48 0:26:16 343.9 68.5
4 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 12:01:57 0:28:57 0:27:14 266.475 57.0

Mar 18 - 3 - A Fleet - 18 Mar, 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:21, Course: Snake Bell - P15 - Port - Harbour Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 13:45:33 1:24:33 1:24:17 132 91.5
2 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 14:19:18 1:58:18 1:38:27 392.26 80.0
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 14:27:01 2:06:01 1:44:05 451.767 68.5
4 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 14:18:47 1:57:47 1:50:48 388.276 57.0

Apr 1 - 1 - A Fleet - 04/01/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:25, Course: Snake Bell - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   RDG     88.2
1 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 13:11:07 1:46:07 1:27:39 267 88.2

Apr 1 - 2 - A Fleet - 4/1/12 at 13:05

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:05, Course: Snake Bell - Gallows - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   RDG     88.2
1 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 14:12:47 0:52:47 0:43:36 267 88.2

Apr 15 - 1 - A Fleet - 4/15/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Five Fingers - Icarus Pt. - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   1:22:12 1:21:57 132 91.5
2 A Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 234   1:36:53 1:23:31 248.466 80.0
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267   1:46:51 1:28:15 327.521 68.5
4 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261   OOD     58.6
5 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171   1:34:00 1:28:25 225.596 57.0

Apr 15 - 2 - A Fleet - 4/15/12 at 13:05

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Windward - Piper's - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   45:24 0:45:16 132 91.5
2 A Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 234   57:56 0:49:57 311.994 80.0
3 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171   55:52 0:52:33 282.314 68.5
4 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261   OOD     58.6
5 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267   1:04:32 0:53:18 406.778 57.0

Apr 15 - 3 - A Fleet - 4/15/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Wd - Icarus - Snake Bell - Gallows - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 234   1:31:38 1:19:00 234 91.5
2 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132   1:19:49 1:19:34 136.767 80.0
3 A Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171   1:33:38 1:28:05 250.457 68.5
4 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261   OOD     58.6
5 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267   1:50:23 1:31:10 388.283 57.0

Apr 22 - 1 - A Fleet - 4/22/12 at 

Start: Apr 22 - 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:40, Course: Windward - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 11:26:09 0:46:09 0:46:01 132 90.0
2 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 11:49:57 1:09:57 0:58:13 468.243 77.5
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 11:52:28 1:12:28 0:59:51 503.798 65.0

Apr 22 - 2 - A Fleet - 4/22/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:40, Course: Windward - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 12:35:16 0:30:16 0:30:10 132 90.0
2 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 12:47:59 0:42:59 0:35:46 405.941 77.5
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 12:49:25 0:44:25 0:36:41 436.817 65.0

Apr 22 - 3 - A Fleet - 4/22/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:35, Course: Windward - Snake - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 13:47:54 0:47:54 0:47:45 132 90.0
2 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 14:00:22 1:00:22 0:50:14 301.692 77.5
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 14:08:59 1:08:59 0:56:58 418.98 65.0

Aprill 29 - 1 - A Fleet - 4/29/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:50, Course: P15 - Enterance - Snake Bell - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 132 12:21:24 1:26:24 1:26:08 132 90.0
2 A Ooviloo Grampian 26 Richard/Courtney Simpson 261 12:39:30 1:49:30 1:31:08 306.319 77.5
3 A Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 12:53:34 1:58:34 1:37:56 374.739 65.0
3 A Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233   OOD     65.0

Mar 18 -1 - B Fleet - 18 Mar 2012 at 10:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 10:55:46 0:23:46 0:26:06 72 93.8
2 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 10:59:57 0:27:57 0:27:29 176.202 83.9
3 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 10:59:04 0:27:04 0:27:37 154.199 74.0
4 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114 10:59:21 0:27:21 0:28:02 161.257 64.0
5 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 10:57:49 0:25:49 0:28:21 123.063 54.1
6 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 11:02:33 0:30:33 0:29:20 240.965 44.2
6 B Nahanni TBird George Compton 201   OOD     44.2

Mar 18 - 2 - B Fleet - 18 Mar 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:11, Course: Snake Bell - Leward - Starboard
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 12:00:10 0:49:10 0:50:10 117 93.8
2 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 11:57:43 0:46:43 0:51:18 85.258 83.9
3 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114 12:01:31 0:50:31 0:51:47 134.491 74.0
4 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 12:00:31 0:49:31 0:54:22 121.535 64.0
5 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 12:07:32 0:56:32 0:55:36 212.442 54.1
6 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 12:11:13 1:00:13 0:57:49 260.163 44.2
6 B Nahanni TBird George Compton 201   OOD     44.2

Mar 18 - 3 - B Fleet - 18 Mar, 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:21, Course: Snake Bell - P15 - Port - Harbour Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 14:13:52 1:52:52 2:03:55 72 93.8
2 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 14:22:40 2:01:40 2:04:09 118.157 83.9
3 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 14:14:30 1:53:30 2:04:37 75.322 74.0
4 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 14:35:34 2:14:34 2:12:20 185.819 64.0
5 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114 14:36:08 2:15:08 2:18:33 188.791 54.1
6 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 14:46:40 2:25:40 2:19:51 244.04 44.2
6 B Nahanni TBird George Compton 201   OOD     44.2

Apr 1 - 1 - B Fleet - 04/01/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:25, Course: Snake Bell - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 12:43:05 1:18:05 1:13:46 168 93.8
2 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 12:49:18 1:24:18 1:22:54 222.776 83.9
3 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 12:41:36 1:16:36 1:24:06 154.93 74.0
4 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 12:41:50 1:16:50 1:24:22 156.986 64.0
5 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 12:49:42 1:24:42 1:26:26 226.3 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72 12:49:43 1:24:43 1:33:01 226.447 44.2

Apr 1 - 2 - B Fleet - 4/1/12 at 13:05

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:05, Course: Snake Bell - Gallows - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 14:11:50 1:06:50 1:03:09 168 93.8
2 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 14:09:33 1:04:33 1:05:52 144.495 83.9
3 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 14:13:58 1:08:58 1:07:49 189.961 74.0
4 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 14:08:12 1:03:12 1:09:24 130.598 64.0
5 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 14:09:50 1:04:50 1:11:11 147.411 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72 14:11:25 1:06:25 1:12:55 163.711 44.2

Apr 15 - 1 - B Fleet - 4/15/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Five Fingers - Icarus Pt. - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168   1:13:42 1:09:38 168 93.8
2 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72   1:09:32 1:16:21 129.104 83.9
3 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   1:18:54 1:17:35 216.543 74.0
4 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157   1:20:56 1:17:42 235.524 64.0
5 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117   1:17:37 1:19:12 204.563 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72   1:17:13 1:24:47 200.829 44.2
7 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114   OOD     26.3

Apr 15 - 2 - B Fleet - 4/15/12 at 13:05

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Windward - Piper's - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168   42:28 0:40:07 168 93.8
2 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72   40:39 0:44:38 138.568 83.9
3 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   45:27 0:44:42 216.333 74.0
4 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117   44:29 0:45:23 200.672 64.0
5 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157   47:24 0:45:31 247.925 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72   44:34 0:48:56 202.022 44.2
7 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114   OOD     26.3

Apr 15 - 3 - B Fleet - 4/15/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: Wd - Icarus - Snake Bell - Gallows - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168   2:19:29 2:11:47 168 93.8
2 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   2:24:08 2:21:44 190.936 83.9
3 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157   2:28:30 2:22:35 212.475 74.0
4 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72   2:13:22 2:26:26 137.83 64.0
5 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117   2:23:40 2:26:36 188.634 54.1
6 B Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72   2:15:49 2:29:07 149.914 44.2
7 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114   OOD     26.3

Apr 22 - 1 - B Fleet - 4/22/12 at 

Start: Apr 22 - 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:40, Course: Windward - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 11:23:54 0:43:54 0:41:29 168 91.5
2 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 11:25:50 0:45:50 0:44:00 198.299 80.0
3 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 11:20:30 0:40:30 0:44:28 114.715 62.8
3 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 11:23:35 0:43:35 0:44:28 163.037 62.8

Apr 22 - 2 - B Fleet - 4/22/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:40, Course: Windward - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 12:20:44 0:40:44 0:38:29 168 91.5
2 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 12:21:51 0:41:51 0:40:11 186.861 80.0
3 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 12:17:09 0:37:09 0:40:47 107.476 68.5
4 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 12:22:46 0:42:46 0:43:38 202.344 57.0

Apr 22 - 3 - B Fleet - 4/22/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:35, Course: Windward - Snake - Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 13:19:46 0:44:46 0:42:18 168 91.5
2 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 13:19:39 0:44:39 0:45:34 166.207 80.0
3 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 13:22:42 0:47:42 0:45:48 213.081 68.5
4 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 13:17:40 0:42:40 0:46:51 135.726 57.0

Aprill 29 - 1 - B Fleet - 4/29/12 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 10:50, Course: P15 - Enterance - Snake Bell - NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 15:29:59 4:39:59 5:07:25 72 93.8
2 B Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 15:38:38 4:48:38 5:16:55 90.29 83.9
3 B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168   DNF     44.2
3 B DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117   DNF     44.2
3 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157   DNF     44.2
3 B ION Beneteau 43 Bill Jones 114   DNF     44.2



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com