event burgee

Fall-2017

NYC

Results are final as of 14:43 on November 26, 2017

A Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Rating system: PHRFTOT, Entries: 23, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Sept 24-1 Sept 24-2 Sept 24-3 Oct 15-1 Oct 15-2 Oct 15-3 Oct 29 - 1 Oct 29 - 2 Oct 29 - 3 Nov 26 - 1 Total Nett Notes
1st A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 1st 2nd 2nd 1st 1st (1st DNC) 2nd 1st (1st DNC) 2nd 689.3 689.3  
2nd A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 3rd 3rd 3rd 3rd OCF 2nd (1st DNC) 4th 2nd (1st DNC) 4th DNC 494.0 494.0  
3rd A Recess Beneteau 31 Gilbert 198 5th 5th 5th DNF 3rd OCF 4th (1st DNC) 5th 4th (1st DNC) 1st 463.3 463.3  
4th A Expresso Express 37 George Bishop 75 4th 4th 4th 2nd 3rd (1st DNC) 6th OOD 6th OOD (1st DNC) 4th DNC 413.2 413.2  
5th A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 2nd 1st 1st (5th DNC) (5th DNC) 1st DNC 1st 5th DNF 1st DNC 4th DNC 410.3 410.3  
6th A Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 3rd 3rd 1st DNC 4th DNC 142.8 142.8  
7th A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 2nd OOD 74.6 74.6  
8th A Blackadder M242 Ken Holland 165 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Timara C&C 32 Peter Inch 182 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A ION Beneteau 43 Bill Jones 105 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Stark Raven C&C 33 II Ken Holland 159 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Brigand II Coast 34 Kevin 267 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Lickety Split T-320 Tom Stevens 39 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Babette Elite 32 Per Kristenson 219 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Following Breeze Jeanneau Sun Odyssey 39 Gary & Kim 150 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0 Using Base Rating of 132 assuming Code 4 Main, Code 4 Genoa and Code 3 Spin.
8th A Derby Lass Hunter 30   219 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  
8th A Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 228 (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 5th DNC 5th DNC 1st DNC 7th DNC 7th DNC 1st DNC 4th DNC 0.0 0.0  

Sept 24-1 - A Fleet - Sept 25, 2017 at 10:35

Course: Snake Bell - P15- Finish (port)

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 11:39:19 1:04:19 1:03:15 141 92.7  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 11:39:57 1:04:57 1:04:10 147.509 82.1  
3 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 11:51:51 1:16:51 1:09:23 269.808 71.4  
4 A Expresso Express 37 George Bishop 75 11:42:01 1:07:01 1:13:13 168.749 60.7  
5 A Recess Beneteau 31 Gilbert 198 11:59:47 1:24:47 1:16:45 351.342 50.1  

Sept 24-2 - A Fleet - Sept 25, 2017 at 12:10

Course: Snake Bell - P15- Finish (port)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:10, Course: SnakeBell-P15-Finisb (port)
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 13:04:21 0:54:21 0:53:41 138 92.7  
2 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 13:07:20 0:57:20 0:56:23 174.118 82.1  
3 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 13:18:15 1:08:15 1:01:37 306.283 71.4  
4 A Expresso Express 37 George Bishop 75 13:08:41 0:58:41 1:04:06 190.462 60.7  
5 A Recess Beneteau 31 Gilbert 198 13:22:25 1:12:25 1:05:33 356.728 50.1  

Sept 24-3 - A Fleet - Sept 25, 2017 at 13:30

Course: Snake Bell - P15- Finish (port)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30, Course: SnakeBell (P)-NYC
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:57:51 1:27:51 1:26:47 138 92.7  
2 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 14:59:35 1:29:35 1:28:06 150.983 82.1  
3 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 15:18:15 1:48:15 1:37:44 290.797 71.4  
4 A Expresso Express 37 George Bishop 75 15:02:21 1:32:21 1:40:53 171.705 60.7  
5 A Recess Beneteau 31 Gilbert 198   DNF     50.1  

Oct 15-1 - A Fleet - Oct 15, 2017 at 10:30

Course: W-A-P-B-S

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35, Course: WAPBS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 11:48:35 1:13:35 1:12:22 141 91.5  
2 A Expresso Express 37 George Bishop 75 11:47:34 1:12:34 1:19:16 131.867 80.0  
3 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200   OCF     57.0  
3 A Recess Beneteau 31 Gilbert 198   OCF     57.0  

Oct 15-2 - A Fleet - Oct. 15, 2017 at 12:22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:22, Course: WFWP
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 13:41:16 1:19:16 1:17:57 141 91.5  
2 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 13:49:35 1:27:35 1:19:04 210.352 80.0  
3 A Expresso Express 37 George Bishop 75 13:37:27 1:15:27 1:22:25 109.173 68.5  
4 A Recess Beneteau 31 Gilbert 198 13:57:56 1:35:56 1:26:51 279.982 57.0  

Oct 15-3 - A Fleet - Oct 15, 2017 at 14:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:04, Course: WP
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes

Oct 29 - 1 - A Fleet - Oct 29, 2017 at 10:53

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:53, Course: ARP, Wind: NW 2-3, Ave wind: 4-8 knots
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 12:24:12 1:31:12 1:30:05 0 92.7  
2 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 12:25:04 1:32:04 1:30:32 0 82.1  
3 A Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 12:48::27 1:55:00 1:41:34 0 71.4  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 12:51:57 1:58:57 1:47:23 0 60.7  
5 A Recess Beneteau 31 Gilbert 198 12:52:45 1:59:45 1:48:25 0 50.1  
6 A Expresso Express 37 George Bishop 75   OOD 0:00:00 0 41.3  

Oct 29 - 2 - A Fleet - Oct 29, 2017 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:00, Course: FP, Wind: NW 2-3, Ave wind: 4-8
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 13:57:18 0:57:18 0:56:21 141 92.7  
2 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 14:04:00 1:04:00 0:57:47 218.29 82.1  
3 A Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 14:06:25 1:06:25 0:58:39 246.168 71.4  
4 A Recess Beneteau 31 Gilbert 198 14:09:33 1:09:33 1:02:58 282.313 60.7  
5 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138   DNF     50.1  
6 A Expresso Express 37 George Bishop 75   OOD     41.3  

Oct 29 - 3 - A Fleet - Oct 29, 2017 at 14:23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:23, Course: WP, Wind: NW 2-3, Ave wind: 3-6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes

Nov 26 - 1 - A Fleet - Nov 26, 2017 at 10:46

Shortened Course at B - Snake Island Bell Buoy

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:46, Course: BFEBS, Wind: NW 0-1, Ave wind: 5-10 diminishing
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Recess Beneteau 31 Gilbert 198 14:06:53 3:20:53 3:01:51 198 88.2  
2 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 14:00:21 3:14:21 3:11:07 174.648 74.6  
2 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165   OOD     74.6  

www.nanaimoyc.ca


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com