event burgee

Fall 2016

NYC

Results are provisional as of 20:57 on September 18, 2016

A Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Sept 19 - 1 Total Nett Notes
1st A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 1st 91.5 91.5  
2nd A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 2nd 80.0 80.0  
3rd A Expresso Express 37 George Bishop 75 3rd 68.5 68.5  
4th A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 4th 57.0 57.0  
5th A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 5th DNC 0.0 0.0  
5th A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 5th DNC 0.0 0.0  
5th A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 5th DNC 0.0 0.0  
5th A ION Beneteau 43 Bill Jones 105 5th DNC 0.0 0.0  
5th A Blackadder M242 Ken Holland 165 5th DNC 0.0 0.0  
5th A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 5th DNC 0.0 0.0  
5th A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 5th DNC 0.0 0.0  
5th A MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 5th DNC 0.0 0.0  
5th A Timara C&C 32 Peter Inch 182 5th DNC 0.0 0.0  
5th A Stark Raven C&C 33 II Ken Holland 159 5th DNC 0.0 0.0  
5th A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 5th DNC 0.0 0.0  
5th A Lickety Split T-320 Tom Stevens 39 5th DNC 0.0 0.0  

B Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Sept 19 - 1 Total Nett Notes
1st B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 1st 90.0 90.0  
2nd B Following Breeze Jeanneau Sun Odyssey 39 Gary & Kim 150 2nd 77.5 77.5 Using Base Rating of 132 assuming Code 4 Main, Code 4 Genoa and Code 3 Spin.
3rd B Brigand II Coast 34 Kevin 267 3rd 65.0 65.0  
4th B Babette Elite 32 Per Kristenson 219 4th DNC 0.0 0.0  

Sept 19 - 1 - A Fleet - Sept 19, 2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: B(S) - E(P) - F(P) - NYC, Wind: S 2-3, Ave wind: 13
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138   2:56:21 2:54:12 138 91.5  
2 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200   3:17:56 2:58:41 218.532 80.0  
3 A Expresso Express 37 George Bishop 75   2:48:00 3:03:32 106.844 68.5  
4 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111   2:59:24 3:04:48 149.38 57.0  

Sept 19 - 1 - B Fleet - Sept 19, 2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: B(S) - E(P) - F(P) - NYC, Wind: S 2-3, Ave wind: 13
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216   3:38:10 3:12:40 216 90.0  
2 B Following Breeze Jeanneau Sun Odyssey 39 Gary & Kim 150   3:22:00 3:15:58 161.461 77.5 Using Base Rating of 132 assuming Code 4 Main, Code 4 Genoa and Code 3 Spin.
3 B Brigand II Coast 34 Kevin 267   4:35:02 3:47:09 407.844 65.0  

www.nanaimoyc.ca


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com