event burgee

Spring2016

NYC

Results are final as of 19:29 on April 17, 2016

A Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Feb21-1 Feb 21-2 Mar 6 - 1 Mar 6 - 2 Mar 20 - 1 Mar 20 - 3 Apr 3 - 1 Apr 3 - 2 Apr 3 - 3 Apr 17 - 1 Apr 17 -2 Apr 17 - 3 Total Nett Notes
1st A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 2nd 3rd 3rd OOD 3rd OOD 1st 1st 1st 2nd 2nd 2nd (4th) (5th) 947.9 837.1  
2nd A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 (4th) 1st 4th 2nd 3rd 2nd 2nd 4th (5th) 1st 1st 3rd 927.3 802.6  
3rd A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 3rd 2nd 2nd 1st 2nd (3rd) 3rd OOD 3rd OOD 3rd OOD 3rd 2nd (4th) 916.9 787.7  
4th A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 (5th) 4th 5th 4th 4th 4th 4th DNF (7th) 4th 5th 5th 2nd 700.9 606.6  
5th A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 1st 5th RAF 1st 5th DNF (6th DNC) (6th DNC) 4th OCS 1st 1st 6th DNC 6th DNC 6th DNC 529.0 529.0  
6th A Lickety Split T-320 Tom Stevens 39 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 4th 3rd 1st 224.8 224.8  
7th A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 5th OOD 5th OOD 4th DNF 5th 6th 6th DNC 6th DNC 6th DNC 201.8 201.8  
8th A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNF 6th 7th 6th DNC 6th DNC 6th DNC 148.4 148.4  
9th A Blackadder M242 Ken Holland 165 5th OOD 5th OOD (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 100.2 100.2  
10th A Expresso Express 37 George Bishop 75 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
10th A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
10th A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
10th A ION Beneteau 43 Bill Jones 105 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
10th A Stark Raven C&C 33 II Ken Holland 159 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
10th A MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
10th A Timara C&C 32 Peter Inch 182 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
10th A Belafonte Erickson 39   125 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  

B Fleet

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Feb21-1 Feb 21-2 Mar 6 - 1 Mar 6 - 2 Mar 20 - 1 Mar 20 - 3 Apr 3 - 1 Apr 3 - 2 Apr 17 - 1 Apr 17 -2 Apr 17 - 3 Total Nett Notes
1st B Brigand II Coast 34 Kevin 267 (2nd OCF) 2nd 1st 1st OCF 2nd 2nd 2nd 2nd OCF 1st (1st DNC) 1st 794.1 719.5  
2nd B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 1st 1st (2nd DNC) (2nd DNC) 1st 1st 1st 1st 3rd DNC 1st DNC 2nd DNC 529.2 529.2  
3rd B Babette Elite 32 Per Kristenson 219 (3rd DNC) (3rd DNC) 2nd DNC 2nd DNC 3rd DNC 3rd DNC 3rd DNC 3rd DNC 2nd DNF 1st DNC 2nd DNC 74.6 74.6  

Feb21-1 - A Fleet - Feb 21, 2016 at 10:30

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 11:49:23 1:19:23 1:15:20 165 92.7  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 11:52:52 1:22:52 1:21:52 195.058 82.1  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:51:36 1:21:36 1:24:03 184.128 71.4  
4 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 11:57:53 1:27:53 1:25:39 238.347 60.7  
5 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 12:12:58 1:42:58 1:32:57 368.501 50.1  
5 A Blackadder M242 Ken Holland 165   OOD     50.1  

Feb 21-2 - A Fleet - Feb 21, 2016 at 12:26

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:26, Course: WAPK, Wind: SE 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 14:20:42 1:54:42 1:51:47 147 92.7  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:15:19 1:49:19 1:52:36 115.695 82.1  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:20:31 1:54:31 1:53:07 145.934 71.4  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 14:36:30 2:10:30 1:57:49 238.88 60.7  
5 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 14:15:29 RAF     50.1  
5 A Blackadder M242 Ken Holland 165   OOD     50.1  

Mar 6 - 1 - A Fleet - Mar 6, 2106 at 10:30

Start Line - 49 11.377N 123 55.093W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind: SW 4, Ave wind: 15-21 knots
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 11:44:24 1:14:24 1:10:36 165 91.5  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:41:14 1:11:14 1:13:23 135.845 80.0  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138   OOD     79.0  
4 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 11:48:28 1:18:28 1:16:28 202.442 68.5  
5 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 11:58:05 1:28:05 1:19:31 290.982 57.0  

Mar 6 - 2 - A Fleet - Mar 6, 2016 at 12:25

Start line same as Race Mar 6 - 1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:25, Course: WBPWSFP, Wind: SE 4, Ave wind: 20-23 with 20 min lull to 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:26:00 2:01:00 2:04:39 111 91.5  
2 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 14:47:50 2:22:50 2:19:12 224.858 80.0  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138   OOD     79.0  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 15:04:54 2:39:54 2:24:21 313.859 68.5  
5 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165   DNF     57.0  

Mar 20 - 1 - A Fleet - Mar 20, 2016 at 10:45

Course WA

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:45, Wind: SE 4
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 12:13:22 1:28:22 1:27:18 138 91.5  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 12:10:22 1:25:22 1:27:56 115.661 80.0  
3 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 12:15:32 1:30:32 1:28:14 154.134 68.5  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 12:37:41 1:52:41 1:41:44 319.068 57.0  
5 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114   OOD     16.8  

Mar 20 - 3 - A Fleet - Mar. 20, 2016 at 13:25

Course Div. 1 WAK Course Div. 2 WBK

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:25, Course: WAK or WAB, Wind: SE 4, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 15:27:29 2:02:29 2:01:00 138 91.5  
2 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 15:32:30 2:07:30 2:04:15 164.95 80.0  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 15:27:50 2:02:50 2:06:32 139.88 68.5  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 15:45:15 2:20:15 2:06:37 233.445 57.0  
5 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114   OOD     16.8  

Apr 3 - 1 - A Fleet - Apr 3, 2014 at 10:30

Div 2 Start 10:30 Div 1 Start 10:36
Course Div 2 WFP - Div 1 WLP
Committee Boat 49 12.894N 125 56.097W
Start Pin 49 12.945N 123 23.932W
Windward Mark 49 11.946N 123 55.2335W
Leeward Mark 49 14.0158N 123 56.782W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: Div 2 WFP - Div 1 WLP, Wind strength: 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 11:42:33 1:06:33 1:05:44 138 92.7  
2 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 11:48:20 1:13:20 1:11:28 205.069 82.1  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111   OOD     76.4  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 11:43:05 DNF     50.1  
4 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165   OCS     50.1  
4 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 11:36:44 DNF     50.1  
4 A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 11:22:52 DNF     50.1  

Apr 3 - 2 - A Fleet - Apr 3, 2016 at 12:13

Div 1 Start 12:13 Div 2 Start 12:19
Course Div. 1 WLP Course Div. 2 WFP
Start Line - Same as Race 1
Wiindward - Same as Race 1
Leeward - 49 13.495N 123 56.424W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:13, Course: WLP or WFP, Wind: SSE 2-3, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 13:03:35 0:50:35 0:48:00 165 93.8  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 13:02:11 0:49:11 0:48:35 146.041 83.9  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111   OOD     76.4  
4 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 13:04:17 0:51:17 0:49:59 174.479 74.0  
5 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 13:02:15 0:49:15 0:50:30 146.944 64.0  
6 A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 13:03:04 0:50:04 0:53:37 158.003 54.1  
7 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 13:24:00 1:11:00 1:04:06 441.483 44.2  

Apr 3 - 3 - A Fleet - Apr 3, 2016 at 13:31

Course Div 1 K
No 3rd Race Div 2
Start Line same as Race 1, 2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:31, Course: K, Wind: SE 2-3, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 14:31:14 1:00:14 0:57:09 165 93.8  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:32:14 1:01:14 1:00:29 176.372 83.9  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111   OOD     76.4  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 14:38:56 1:07:56 1:01:20 252.568 74.0  
5 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 14:34:44 1:03:44 1:02:07 204.804 64.0  
6 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 14:32:05 1:01:05 1:02:37 174.667 54.1  
7 A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 14:31:20 1:00:20 1:04:36 166.137 44.2  

Apr 17 - 1 - A Fleet - Apr 17, 2016 at 10:39

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:39, Course: ALSx2, Wind: NW 4, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 12:55:47 2:16:47 2:13:18 147 92.7  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 12:55:06 2:16:06 2:14:27 143.668 82.1  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 12:51:49 2:12:49 2:16:49 127.657 71.4  
4 A Lickety Split T-320 Tom Stevens 39 12:39:10 2:00:10 2:19:44 65.972 60.7  
5 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 13:14:05 2:35:05 2:20:00 236.237 50.1  

Apr 17 -2 - A Fleet - Apr 17, 2016 at 13:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:25, Course: ABLS, Wind: NW 5-9, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 14:25:45 1:00:45 0:59:12 147 92.7  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:22:38 0:57:38 0:59:22 112.781 82.1  
3 A Lickety Split T-320 Tom Stevens 39 14:16:21 0:51:21 0:59:43 43.793 71.4  
4 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:27:40 1:02:40 1:01:54 168.044 60.7  
5 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 14:36:23 1:11:23 1:04:27 263.748 50.1  

Apr 17 - 3 - A Fleet - Apr 17, 2016 at 14:45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:45, Course: ABSK, Wind: NW 4, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Lickety Split T-320 Tom Stevens 39 16:03:28 1:18:28 1:31:14 39 92.7  
2 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 16:29:23 1:44:23 1:34:14 223.631 82.1  
3 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 16:22:47 1:37:47 1:35:17 176.613 71.4  
4 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 16:18:05 1:33:05 1:35:53 143.13 60.7  
5 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 16:25:46 1:40:46 1:39:32 197.866 50.1  

Feb21-1 - B Fleet - Feb 21, 2016 at 10:30

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 11:45:45 1:09:45 1:01:36 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267   OCF     74.6  

Feb 21-2 - B Fleet - Feb 21, 2016 at 12:26

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:26, Course: WAPK, Wind: SE 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 14:29:49 1:53:49 1:40:31 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 14:50:27 2:14:27 1:51:03 349.426 74.6  

Mar 6 - 1 - B Fleet - Mar 6, 2106 at 10:30

Start Line - 49 11.377N 123 55.093W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind: SW 4, Ave wind: 15-21 knots
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 12:13:18 1:43:18 1:25:19 267 86.1  

Mar 6 - 2 - B Fleet - Mar 6, 2016 at 12:25

Start line same as Race Mar 6 - 1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:25, Course: WBPWSFP, Wind: SE 4, Ave wind: 20-23 with 20 min lull to 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes
1 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 OCF 86.1  

Mar 20 - 1 - B Fleet - Mar 20, 2016 at 10:45

Course WA

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:45, Wind: SE 4
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 12:45:19 2:00:19 1:46:15 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 13:23:12 2:38:12 2:10:40 447.74 74.6  

Mar 20 - 3 - B Fleet - Mar. 20, 2016 at 13:25

Course Div. 1 WAK Course Div. 2 WBK

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:25, Course: WAK or WAB, Wind: SE 4, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 15:37:13 1:54:13 1:40:52 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 15:52:58 2:09:58 1:47:21 317.491 74.6  

Apr 3 - 1 - B Fleet - Apr 3, 2014 at 10:30

Div 2 Start 10:30 Div 1 Start 10:36
Course Div 2 WFP - Div 1 WLP
Committee Boat 49 12.894N 125 56.097W
Start Pin 49 12.945N 123 23.932W
Windward Mark 49 11.946N 123 55.2335W
Leeward Mark 49 14.0158N 123 56.782W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: Div 2 WFP - Div 1 WLP, Wind strength: 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 11:43:20 1:13:20 1:04:46 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 12:03:57 1:33:57 1:17:36 422.916 74.6  

Apr 3 - 2 - B Fleet - Apr 3, 2016 at 12:13

Div 1 Start 12:13 Div 2 Start 12:19
Course Div. 1 WLP Course Div. 2 WFP
Start Line - Same as Race 1
Wiindward - Same as Race 1
Leeward - 49 13.495N 123 56.424W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:13, Course: WLP or WFP, Wind: SSE 2-3, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 13:25:08 1:06:08 0:58:24 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267   OCF     74.6  

Apr 3 - 3 - B Fleet - Apr 3, 2016 at 13:31

Course Div 1 K
No 3rd Race Div 2
Start Line same as Race 1, 2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:31, Course: K, Wind: SE 2-3, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes

Apr 17 - 1 - B Fleet - Apr 17, 2016 at 10:39

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:39, Course: ALSx2, Wind: NW 4, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 13:56:17 3:17:17 2:42:56 267 88.2  
2 B Babette Elite 32 Per Kristenson 219   DNF     74.6  

Apr 17 -2 - B Fleet - Apr 17, 2016 at 13:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:25, Course: ABLS, Wind: NW 5-9, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes

Apr 17 - 3 - B Fleet - Apr 17, 2016 at 14:45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:45, Course: ABSK, Wind: NW 4, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 16:04:25 1:59:25 1:38:38 267 86.1  

www.nanaimoyc.ca


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com