event burgee

Spring2016

NYC

Results are provisional as of 20:41 on April 3, 2016

A Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Feb21-1 Feb 21-2 Mar 6 - 1 Mar 6 - 2 Mar 20 - 1 Mar 20 - 3 Apr 3 - 1 Apr 3 - 2 Apr 3 - 3 Total Nett Notes
1st A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 (2nd) (3rd) 2nd OOD 2nd OOD 1st 1st 1st 2nd 2nd 767.6 614.1  
2nd A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 (3rd) 2nd 3rd 1st 2nd (3rd) 3rd OOD 3rd OOD 3rd OOD 710.2 570.3  
3rd A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 (4th) 1st 4th 3rd 3rd 2nd 2nd 4th (5th) 670.5 545.8  
4th A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 1st 5th RAF 1st 5th DNF (6th DNC) (6th DNC) 4th OCS 1st 1st 529.0 529.0  
5th A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 (5th) 4th 5th 4th 4th 4th 4th DNF (7th) 4th 518.6 424.3  
6th A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 5th OOD 5th OOD 4th DNF 5th 6th 216.2 216.2  
7th A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 4th DNF 6th 7th 148.4 148.4  
8th A Blackadder M242 Ken Holland 165 5th OOD 5th OOD (6th DNC) (6th DNC) 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 100.2 100.2  
9th A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 0.0 0.0  
9th A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 0.0 0.0  
9th A ION Beneteau 43 Bill Jones 105 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 0.0 0.0  
9th A Expresso Express 37 George Bishop 75 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 0.0 0.0  
9th A MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 0.0 0.0  
9th A Timara C&C 32 Peter Inch 182 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 0.0 0.0  
9th A Belafonte Erickson 39   125 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 0.0 0.0  
9th A Stark Raven C&C 33 II Ken Holland 159 (7th DNC) (7th DNC) 6th DNC 6th DNC 6th DNC 6th DNC 8th DNC 8th DNC 8th DNC 0.0 0.0  

B Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Feb21-1 Feb 21-2 Mar 6 - 1 Mar 6 - 2 Mar 20 - 1 Mar 20 - 3 Apr 3 - 1 Apr 3 - 2 Total Nett Notes
1st B Brigand II Coast 34 Kevin 267 (2nd OCF) 2nd 1st 1st OCF 2nd 2nd 2nd 2nd OCF 619.8 545.2  
2nd B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 1st 1st (2nd DNC) 2nd DNC 1st 1st 1st 1st 529.2 529.2  

Feb21-1 - A Fleet - Feb 21, 2016 at 10:30

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 11:49:23 1:19:23 1:15:20 165 92.7  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 11:52:52 1:22:52 1:21:52 195.058 82.1  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:51:36 1:21:36 1:24:03 184.128 71.4  
4 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 11:57:53 1:27:53 1:25:39 238.347 60.7  
5 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 12:12:58 1:42:58 1:32:57 368.501 50.1  
5 A Blackadder M242 Ken Holland 165   OOD     50.1  

Feb 21-2 - A Fleet - Feb 21, 2016 at 12:26

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:26, Course: WAPK, Wind: SE 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 14:20:42 1:54:42 1:51:47 147 92.7  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:15:19 1:49:19 1:52:36 115.695 82.1  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:20:31 1:54:31 1:53:07 145.934 71.4  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 14:36:30 2:10:30 1:57:49 238.88 60.7  
5 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 14:15:29 RAF     50.1  
5 A Blackadder M242 Ken Holland 165   OOD     50.1  

Mar 6 - 1 - A Fleet - Mar 6, 2106 at 10:30

Start Line - 49 11.377N 123 55.093W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind: SW 4, Ave wind: 15-21 knots
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 11:44:24 1:14:24 1:10:36 165 91.5  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138   OOD     85.3  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:41:14 1:11:14 1:13:23 135.845 80.0  
4 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 11:48:28 1:18:28 1:16:28 202.442 68.5  
5 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 11:58:05 1:28:05 1:19:31 290.982 57.0  

Mar 6 - 2 - A Fleet - Mar 6, 2016 at 12:25

Start line same as Race Mar 6 - 1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:25, Course: WBPWSFP, Wind: SE 4, Ave wind: 20-23 with 20 min lull to 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:26:00 2:01:00 2:04:39 111 91.5  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138   OOD     85.3  
3 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 14:47:50 2:22:50 2:19:12 224.858 80.0  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 15:04:54 2:39:54 2:24:21 313.859 68.5  
5 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165   DNF     57.0  

Mar 20 - 1 - A Fleet - Mar 20, 2016 at 10:45

Course WA

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:45, Wind: SE 4
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 12:13:22 1:28:22 1:27:18 138 91.5  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 12:10:22 1:25:22 1:27:56 115.661 80.0  
3 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 12:15:32 1:30:32 1:28:14 154.134 68.5  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 12:37:41 1:52:41 1:41:44 319.068 57.0  
5 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114   OOD     24.0  

Mar 20 - 3 - A Fleet - Mar. 20, 2016 at 13:25

Course Div. 1 WAK Course Div. 2 WBK

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:25, Course: WAK or WAB, Wind: SE 4, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 15:27:29 2:02:29 2:01:00 138 91.5  
2 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 15:32:30 2:07:30 2:04:15 164.95 80.0  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 15:27:50 2:02:50 2:06:32 139.88 68.5  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 15:45:15 2:20:15 2:06:37 233.445 57.0  
5 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114   OOD     24.0  

Apr 3 - 1 - A Fleet - Apr 3, 2014 at 10:30

Div 2 Start 10:30 Div 1 Start 10:36
Course Div 2 WFP - Div 1 WLP
Committee Boat 49 12.894N 125 56.097W
Start Pin 49 12.945N 123 23.932W
Windward Mark 49 11.946N 123 55.2335W
Leeward Mark 49 14.0158N 123 56.782W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: Div 2 WFP - Div 1 WLP, Wind strength: 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 11:42:33 1:06:33 1:05:44 138 92.7  
2 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 11:48:20 1:13:20 1:11:28 205.069 82.1  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111   OOD     78.9  
4 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165   OCS     50.1  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 11:43:05 DNF     50.1  
4 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 11:36:44 DNF     50.1  
4 A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 11:22:52 DNF     50.1  

Apr 3 - 2 - A Fleet - Apr 3, 2016 at 12:13

Div 1 Start 12:13 Div 2 Start 12:19
Course Div. 1 WLP Course Div. 2 WFP
Start Line - Same as Race 1
Wiindward - Same as Race 1
Leeward - 49 13.495N 123 56.424W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:13, Course: WLP or WFP, Wind: SSE 2-3, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 13:03:35 0:50:35 0:48:00 165 93.8  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 13:02:11 0:49:11 0:48:35 146.041 83.9  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111   OOD     78.9  
4 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 13:04:17 0:51:17 0:49:59 174.479 74.0  
5 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 13:02:15 0:49:15 0:50:30 146.944 64.0  
6 A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 13:03:04 0:50:04 0:53:37 158.003 54.1  
7 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 13:24:00 1:11:00 1:04:06 441.483 44.2  

Apr 3 - 3 - A Fleet - Apr 3, 2016 at 13:31

Course Div 1 K
No 3rd Race Div 2
Start Line same as Race 1, 2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:31, Course: K, Wind: SE 2-3, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 14:31:14 1:00:14 0:57:09 165 93.8  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:32:14 1:01:14 1:00:29 176.372 83.9  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111   OOD     78.9  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 200 14:38:56 1:07:56 1:01:20 252.568 74.0  
5 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 14:34:44 1:03:44 1:02:07 204.804 64.0  
6 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 14:32:05 1:01:05 1:02:37 174.667 54.1  
7 A Dream Chaser F27 Trimaran Greg Keel 87 14:31:20 1:00:20 1:04:36 166.137 44.2  

Feb21-1 - B Fleet - Feb 21, 2016 at 10:30

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 11:45:45 1:09:45 1:01:36 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267   OCF     74.6  

Feb 21-2 - B Fleet - Feb 21, 2016 at 12:26

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:26, Course: WAPK, Wind: SE 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 14:29:49 1:53:49 1:40:31 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 14:50:27 2:14:27 1:51:03 349.426 74.6  

Mar 6 - 1 - B Fleet - Mar 6, 2106 at 10:30

Start Line - 49 11.377N 123 55.093W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind: SW 4, Ave wind: 15-21 knots
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 12:13:18 1:43:18 1:25:19 267 86.1  

Mar 6 - 2 - B Fleet - Mar 6, 2016 at 12:25

Start line same as Race Mar 6 - 1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:25, Course: WBPWSFP, Wind: SE 4, Ave wind: 20-23 with 20 min lull to 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes
1 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 OCF 86.1  

Mar 20 - 1 - B Fleet - Mar 20, 2016 at 10:45

Course WA

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:45, Wind: SE 4
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 12:45:19 2:00:19 1:46:15 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 13:23:12 2:38:12 2:10:40 447.74 74.6  

Mar 20 - 3 - B Fleet - Mar. 20, 2016 at 13:25

Course Div. 1 WAK Course Div. 2 WBK

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:25, Course: WAK or WAB, Wind: SE 4, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 15:37:13 1:54:13 1:40:52 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 15:52:58 2:09:58 1:47:21 317.491 74.6  

Apr 3 - 1 - B Fleet - Apr 3, 2014 at 10:30

Div 2 Start 10:30 Div 1 Start 10:36
Course Div 2 WFP - Div 1 WLP
Committee Boat 49 12.894N 125 56.097W
Start Pin 49 12.945N 123 23.932W
Windward Mark 49 11.946N 123 55.2335W
Leeward Mark 49 14.0158N 123 56.782W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: Div 2 WFP - Div 1 WLP, Wind strength: 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 11:43:20 1:13:20 1:04:46 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 12:03:57 1:33:57 1:17:36 422.916 74.6  

Apr 3 - 2 - B Fleet - Apr 3, 2016 at 12:13

Div 1 Start 12:13 Div 2 Start 12:19
Course Div. 1 WLP Course Div. 2 WFP
Start Line - Same as Race 1
Wiindward - Same as Race 1
Leeward - 49 13.495N 123 56.424W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:13, Course: WLP or WFP, Wind: SSE 2-3, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 13:25:08 1:06:08 0:58:24 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267   OCF     74.6  

Apr 3 - 3 - B Fleet - Apr 3, 2016 at 13:31

Course Div 1 K
No 3rd Race Div 2
Start Line same as Race 1, 2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:31, Course: K, Wind: SE 2-3, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes

www.nanaimoyc.ca


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com