Results are provisional as of 17:30 on March 6, 2016

A Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Feb21-1 Feb 21-2 Mar 6 - 1 Mar 6 - 2 Total Nett Notes
1st A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 3rd 2nd 2nd 1st 325.0 325.0  
2nd A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 2nd 3rd 3rd OOD 3rd OOD 307.1 307.1  
3rd A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 4th 1st 4th 2nd 301.9 301.9  
4th A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 1st 5th RAF 1st 5th DNF 291.3 291.3  
5th A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 191 5th 4th 5th 4th 236.3 236.3  
6th A Blackadder M242 Ken Holland 165 5th OOD 5th OOD 6th DNC 6th DNC 100.2 100.2  
7th A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 7th DNC 7th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
7th A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 7th DNC 7th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
7th A ION Beneteau 43 Bill Jones 105 7th DNC 7th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
7th A Expresso Express 37 George Bishop 75 7th DNC 7th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
7th A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 7th DNC 7th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
7th A MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 7th DNC 7th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
7th A Timara C&C 32 Peter Inch 182 7th DNC 7th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
7th A Belafonte Erickson 39   125 7th DNC 7th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  
7th A Stark Raven C&C 33 II Ken Holland 159 7th DNC 7th DNC 6th DNC 6th DNC 0.0 0.0  

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Feb21-1 Feb 21-2 Mar 6 - 1 Mar 6 - 2 Total Nett Notes
1st B Brigand II Coast 34 Kevin 267 2nd OCF 2nd 1st 1st OCF 321.4 321.4  
2nd B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 1st 1st 2nd DNC 2nd DNC 176.4 176.4  

Feb21-1 - A Fleet - Feb 21, 2016 at 10:30

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 11:49:23 1:19:23 1:15:20 165 92.7  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 11:52:52 1:22:52 1:21:52 195.058 82.1  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:51:36 1:21:36 1:24:03 184.128 71.4  
4 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 11:57:53 1:27:53 1:25:39 238.347 60.7  
5 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 191 12:12:58 1:42:58 1:34:08 368.501 50.1  
5 A Blackadder M242 Ken Holland 165   OOD     50.1  

Feb 21-2 - A Fleet - Feb 21, 2016 at 12:26

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:26, Course: WAPK, Wind: SE 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 14:20:42 1:54:42 1:51:47 147 92.7  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:15:19 1:49:19 1:52:36 115.695 82.1  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:20:31 1:54:31 1:53:07 145.934 71.4  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 191 14:36:30 2:10:30 1:59:18 238.88 60.7  
5 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 14:15:29 RAF     50.1  
5 A Blackadder M242 Ken Holland 165   OOD     50.1  

Mar 6 - 1 - A Fleet - Mar 6, 2106 at 10:30

Start Line - 49 11.377N 123 55.093W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind: SW 4, Ave wind: 15-21 knots
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165 11:44:24 1:14:24 1:10:36 165 91.5  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:41:14 1:11:14 1:13:23 135.845 80.0  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138   OOD     76.8  
4 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 11:48:28 1:18:28 1:16:28 202.442 68.5  
5 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 191 11:58:05 1:28:05 1:20:32 290.982 57.0  

Mar 6 - 2 - A Fleet - Mar 6, 2016 at 12:25

Start line same as Race Mar 6 - 1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:25, Course: WBPWSFP, Wind: SE 4, Ave wind: 20-23 with 20 min lull to 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:26:00 2:01:00 2:04:39 111 91.5  
2 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 147 14:47:50 2:22:50 2:19:12 224.858 80.0  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138   OOD     76.8  
4 A Dragonfly Jeanneau 30 Robert Sheeley 191 15:04:54 2:39:54 2:26:11 313.859 68.5  
5 A Mongoose M242 Tod Gilbert 165   DNF     57.0  

Feb21-1 - B Fleet - Feb 21, 2016 at 10:30

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 11:45:45 1:09:45 1:01:36 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267   OCF     74.6  

Feb 21-2 - B Fleet - Feb 21, 2016 at 12:26

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:26, Course: WAPK, Wind: SE 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 323 Jay Pirooz 216 14:29:49 1:53:49 1:40:31 216 88.2  
2 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 14:50:27 2:14:27 1:51:03 349.426 74.6  

Mar 6 - 1 - B Fleet - Mar 6, 2106 at 10:30

Start Line - 49 11.377N 123 55.093W

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind: SW 4, Ave wind: 15-21 knots
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 12:13:18 1:43:18 1:25:19 267 86.1  

Mar 6 - 2 - B Fleet - Mar 6, 2016 at 12:25

Start line same as Race Mar 6 - 1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:25, Course: WBPWSFP, Wind: SE 4, Ave wind: 20-23 with 20 min lull to 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes
1 B Brigand II Coast 34 Kevin 267 OCF 86.1