event burgee

Spring2016

NYC

Results are provisional as of 20:57 on February 21, 2016

A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Feb21-1 Feb 21-2 Total Nett Notes
1st A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 3rd 2nd 153.5 153.5  
2nd A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 2nd 3rd 153.5 153.5  
3rd A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 156 4th 1st 153.4 153.4  
4th A Mongoose M242 Tod Gilbert 168 1st 5th RAF 142.8 142.8  
5th A l'Aristo Jeanneau 30 Robert Sheeley 191 5th 4th 110.8 110.8  
6th A Blackadder M242 Ken Holland 165 5th OOD 5th OOD 100.2 100.2  
7th A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 7th DNC 7th DNC 0.0 0.0  
7th A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 7th DNC 7th DNC 0.0 0.0  
7th A ION Beneteau 43 Bill Jones 105 7th DNC 7th DNC 0.0 0.0  
7th A Expresso Express 37 George Bishop 75 7th DNC 7th DNC 0.0 0.0  
7th A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 7th DNC 7th DNC 0.0 0.0  
7th A MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 7th DNC 7th DNC 0.0 0.0  
7th A Timara C&C 32 Peter Inch 182 7th DNC 7th DNC 0.0 0.0  
7th A Belafonte Erickson 39   125 7th DNC 7th DNC 0.0 0.0  
7th A Stark Raven C&C 33 II Ken Holland 159 7th DNC 7th DNC 0.0 0.0  

B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Feb21-1 Feb 21-2 Total Nett Notes
1st B Shaheen II Benateau 32 Jay Pirooz 140 1st 1st 176.4 176.4  
2nd B Kevin's Boat   Kevin 200 2nd DNF 2nd 149.2 149.2  

Feb21-1 - A Fleet - Feb 21, 2016 at 10:30

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Mongoose M242 Tod Gilbert 168 11:49:23 1:19:23 1:15:00 168 92.7  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 11:52:52 1:22:52 1:21:52 198.189 82.1  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:51:36 1:21:36 1:24:03 187.211 71.4  
4 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 156 11:57:53 1:27:53 1:24:30 241.668 60.7  
5 A l'Aristo Jeanneau 30 Robert Sheeley 191 12:12:58 1:42:58 1:34:08 372.392 50.1  
5 A Blackadder M242 Ken Holland 165   OOD     50.1  

Feb 21-2 - A Fleet - Feb 21, 2016 at 12:26

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:26, Course: WAPK, Wind: SE 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 156 14:20:42 1:54:42 1:50:17 156 92.7  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:15:19 1:49:19 1:52:36 124.273 82.1  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:20:31 1:54:31 1:53:07 154.92 71.4  
4 A l'Aristo Jeanneau 30 Robert Sheeley 191 14:36:30 2:10:30 1:59:18 249.119 60.7  
5 A Mongoose M242 Tod Gilbert 168 14:15:29 RAF     50.1  
5 A Blackadder M242 Ken Holland 165   OOD     50.1  

Feb21-1 - B Fleet - Feb 21, 2016 at 10:30

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30, Course: WBAP, Wind dir: SE, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 32 Jay Pirooz 140 11:45:45 1:09:45 1:08:42 140 88.2  
2 B Kevin's Boat   Kevin 200   DNF     74.6  

Feb 21-2 - B Fleet - Feb 21, 2016 at 12:26

Crusing Division Course WBNP

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:26, Course: WAPK, Wind: SE 2-3, Ave wind: 8-10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen II Benateau 32 Jay Pirooz 140 14:29:49 1:53:49 1:52:06 140 88.2  
2 B Kevin's Boat   Kevin 200 14:50:27 2:14:27 2:01:23 259.649 74.6  

www.nanaimoyc.ca


Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com