event burgee

Fall 2014

NYC

Results as of 15:46 on November 23, 2014

A Fleet

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Sept 14 - 1 Sept 14 - 2 Sept 14 - 3 Sept 28 - 1 Oct 26 - 1 Oct 26 - 2 Oct 26 - 3 Nov 9 - 1 Nov 9 - 2 Nov 9 - 3 Nov 23 - 1 Total Nett Notes
1st A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 83.9 83.9 71.4 (0.0 DNC) (57.0) 57.0 57.0 80.0 80.0 90.0 68.5 728.7 671.7  
2nd A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 (63.6 OOD) 63.6 OOD 63.6 OOD 68.5 91.5 80.0 68.5 68.5 68.5 (0.0 DNS) 63.6 OOD 699.9 636.3  
3rd A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 54.1 74.0 82.1 80.0 80.0 68.5 80.0 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 91.5 610.2 610.2  
4th A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 74.0 54.1 60.7 (0.0 DNC) 68.5 91.5 91.5 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 80.0 520.3 520.3  
5th A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 156 93.8 93.8 92.7 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 280.3 280.3  
6th A Zoom Zoom M242 Tod Gilbert 165 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 91.5 91.5 77.5 0.0 DNC 260.5 260.5  
7th A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 57.0 OOD 57.0 OOD 65.0 OOD 57.0 OOD 236.0 236.0  
8th A Expresso Express 37 George Bishop 75 64.0 44.2 50.1 (0.0 DNC) 19.8 OOD 19.8 OOD 19.8 OOD (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 217.7 217.7  
9th A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 57.0 57.0 65.0 0.0 DNC 179.0 179.0  
10th A Timara C&C 32 Peter Inch 182 44.2 64.0 (0.0 DNS) 57.0 DNF (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 165.2 165.2  
11th A Blackadder M242 Ken Holland 165 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 91.5 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 91.5 91.5  
12th A l'Aristo Jeanneau 30 Robert Sheeley 191 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 57.0 DNF 57.0 57.0  

B Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Sept 14 - 1 Sept 14 - 2 Sept 14 - 3 Sept 28 - 1 Oct 26 - 1 Oct 26 - 2 Oct 26 - 3 Nov 9 - 1 Nov 9 - 2 Nov 23 - 1 Total Nett Notes
1st B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 (86.1) 86.1 86.1 (0.0 DNC) 88.2 88.2 88.2 86.1 86.1 DNF 88.2 783.3 697.2  
2nd B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 74.6 DNF 74.6 74.6 74.6 0.0 DNC 0.0 DNC 74.6 DNF 373.0 373.0  
3rd B Belafonte Erickson 39   125 (0.0 DNC) (0.0 DNC) 0.0 DNC 74.6 DNF 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 74.6 74.6  

Sept 14 - 1 - A Fleet - Sept 14, 2014 at 10:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32, Course: 5fingers - Leeward (all p), Wind dir: N, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 156 11:46:22 1:14:22 1:11:30 156 93.8  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:43:42 1:11:42 1:13:52 131.76 83.9  
3 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 11:40:17 1:08:17 1:14:58 100.702 74.0  
4 A Expresso Express 37 George Bishop 75 11:43:38 1:11:38 1:18:15 131.154 64.0  
5 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   OOD     63.6  
6 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 11:52:10 1:20:10 1:19:12 208.723 54.1  
7 A Timara C&C 32 Peter Inch 182 12:00:09 1:28:09 1:21:37 281.292 44.2  

Sept 14 - 2 - A Fleet - Sept 14, 2014 at 12:21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:21, Course: Windward - snakeBell - Leeward (all S), Wind: N 2-3, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 156 13:12:40 0:51:40 0:49:41 156 93.8  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 13:09:27 0:48:27 0:49:55 113.914 83.9  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 13:11:46 0:50:46 0:50:09 144.225 74.0  
4 A Timara C&C 32 Peter Inch 182 13:16:01 0:55:01 0:50:56 199.831 64.0  
5 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   OOD     63.6  
6 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 13:08:41 0:47:41 0:52:21 103.883 54.1  
7 A Expresso Express 37 George Bishop 75 13:09:45 0:48:45 0:53:15 117.839 44.2  

Sept 14 - 3 - A Fleet - Sept 14, 2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:35, Course: 5Fingers - Leewars (all s), Wind: N 2-3, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 156 14:56:55 1:21:55 1:18:46 156 92.7  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:56:04 1:21:04 1:20:05 148.986 82.1  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:52:57 1:17:57 1:20:18 123.266 71.4  
4 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   OOD     63.6  
5 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 14:52:12 1:17:12 1:24:46 117.077 60.7  
6 A Expresso Express 37 George Bishop 75 14:55:58 1:20:58 1:28:27 148.16 50.1  
7 A Timara C&C 32 Peter Inch 182   DNS     0.0  

Sept 28 - 1 - A Fleet - Sept 28, 2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32, Course: Snake Island-Snake Bell -Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Blackadder M242 Ken Holland 165 12:39:09 2:07:09 2:00:39 165 91.5  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 12:44:19 2:12:19 2:10:42 192.835 80.0  
3 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 13:00:44 2:28:44 2:26:15 281.277 68.5  
4 A Timara C&C 32 Peter Inch 182   DNF     57.0  

Oct 26 - 1 - A Fleet - Oct 26, 2014 at 10:33

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:33, Course: Leeward - Windward to Por, Wind: N 0-1, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 11:17:08 0:44:08 0:43:24 141 91.5  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 11:17:43 0:44:43 0:44:10 149.737 80.0  
3 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 11:14:16 0:41:16 0:45:19 98.065 68.5  
4 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:18:52 0:45:52 0:47:15 166.961 57.0  
5 A Expresso Express 37 George Bishop 75   OOD     19.8  

Oct 26 - 2 - A Fleet - Oct 26, 2014

Start: Race 2, Finishes: Finish time, Time: 11:43, Course: P15 - Leeward to Starboard, Wind: N 0-1, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 12:40:15 0:57:15 1:02:52 72 91.5  
2 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 12:48:54 1:05:54 1:04:48 161.446 80.0  
3 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 12:49:27 1:06:27 1:05:39 167.134 68.5  
4 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 12:48:29 1:05:29 1:07:27 157.138 57.0  
5 A Expresso Express 37 George Bishop 75   OOD     19.8  

Oct 26 - 3 - A Fleet - Oct 26, 2014

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 12:59, Course: 5Fingers to Port - NYC, Wind: N 0-1, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 14:23:12 1:24:12 1:32:27 72 91.5  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 14:33:39 1:34:39 1:33:30 145.473 80.0  
3 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 14:34:47 1:35:47 1:34:11 153.441 68.5  
4 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 14:32:21 1:33:21 1:36:10 136.333 57.0  
5 A Expresso Express 37 George Bishop 75   OOD     19.8  

Nov 9 - 1 - A Fleet - Nov. 9, 2014

Start: Nov 9 - 1, Finishes: Finish time, Time: 10:44, Course: Windward - Leeward, Wind: N 2-3, Ave wind: 14
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Zoom Zoom M242 Tod Gilbert 165 11:13:53 0:29:53 0:28:21 165 91.5  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 11:14:22 0:30:22 0:31:17 176.079 80.0  
3 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 11:18:46 0:34:46 0:34:11 276.938 68.5  
4 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114   OOD     57.0  
4 A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 11:17:32 0:33:32 0:34:33 248.667 57.0  

Nov 9 - 2 - A Fleet - Nov. 9, 2014

Start: Nov 9 - 2, Finishes: Finish time, Time: 11:41, Course: Windward - Leeward x 2, Wind: WNW 4, Ave wind: 16
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Zoom Zoom M242 Tod Gilbert 165 12:32:49 0:51:49 0:49:10 165 91.5  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 12:32:58 0:51:58 0:53:32 166.983 80.0  
3 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 12:40:56 0:59:56 0:58:56 272.3 68.5  
4 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114   OOD     57.0  
4 A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 12:40:04 0:59:04 1:00:51 260.843 57.0  

Nov 9 - 3 - A Fleet - Nov. 9, 2014

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 12:51, Course: Windward - SnakeBell - Gallows - NYC, Wind: WNW 4, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 13:50:30 0:59:30 1:01:17 111 90.0  
2 A Zoom Zoom M242 Tod Gilbert 165 13:55:43 1:04:43 1:01:25 166.323 77.5  
3 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114   OOD     65.0  
3 A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 13:51:24 1:00:24 1:02:13 120.545 65.0  
5 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   DNS     0.0  

Nov 23 - 1 - A Fleet - Nov 23, 2014

Start: Nov 23 - 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04, Course: SnakeBell - Finish, Wind: NE 0-1, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 138 13:22:19 1:18:19 1:17:22 138 91.5  
2 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 13:17:28 1:13:28 1:20:40 97.251 80.0  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 111 13:50:44 1:46:44 1:49:57 376.751 68.5  
4 A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   OOD     63.6  
5 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114   OOD     57.0  
5 A l'Aristo Jeanneau 30 Robert Sheeley 191   DNF     57.0  

Sept 14 - 1 - B Fleet - Sept 14, 2014 at 10:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32, Course: 5fingers - Leeward (all p), Wind dir: N, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 12:08:25 1:36:25 1:19:38 267 86.1  

Sept 14 - 2 - B Fleet - Sept 14, 2014 at 12:21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:21, Course: Windward - snakeBell - Leeward (all S), Wind: N 2-3, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 13:16:09 0:55:09 0:45:33 267 86.1  

Sept 14 - 3 - B Fleet - Sept 14, 2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:35, Course: 5Fingers - Leewars (all s), Wind: N 2-3, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 15:14:44 1:39:44 1:22:22 267 86.1  

Sept 28 - 1 - B Fleet - Sept 28, 2014

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:32, Course: Snake Island-Snake Bell -Finish
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes
1 B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 DNF 74.6  
1 B Belafonte Erickson 39   125 DNF 74.6  

Oct 26 - 1 - B Fleet - Oct 26, 2014 at 10:33

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:33, Course: Leeward - Windward to Por, Wind: N 0-1, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 11:25:25 0:52:25 0:43:18 267 88.2  
2 B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 11:29:45 0:56:45 0:48:59 332.062 74.6  

Oct 26 - 2 - B Fleet - Oct 26, 2014

Start: Race 2, Finishes: Finish time, Time: 11:43, Course: P15 - Leeward to Starboard, Wind: N 0-1, Ave wind: 9
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 12:29:04 0:46:04 0:38:03 267 88.2  
2 B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 12:30:58 0:47:58 0:41:24 299.459 74.6  

Oct 26 - 3 - B Fleet - Oct 26, 2014

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 12:59, Course: 5Fingers to Port - NYC, Wind: N 0-1, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 14:22:06 1:23:06 1:08:38 267 88.2  
2 B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 14:32:13 1:33:13 1:20:28 362.81 74.6  

Nov 9 - 1 - B Fleet - Nov. 9, 2014

Start: Nov 9 - 1, Finishes: Finish time, Time: 10:44, Course: Windward - Leeward, Wind: N 2-3, Ave wind: 14
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 11:24:25 0:40:25 0:33:23 267 86.1  

Nov 9 - 2 - B Fleet - Nov. 9, 2014

Start: Nov 9 - 2, Finishes: Finish time, Time: 11:41, Course: Windward - Leeward x 2, Wind: WNW 4, Ave wind: 16
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 DNF 86.1  

Nov 9 - 3 - B Fleet - Nov. 9, 2014

Start: Race 3, Finishes: Finish time, Time: 12:51, Course: Windward - SnakeBell - Gallows - NYC, Wind: WNW 4, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes

Nov 23 - 1 - B Fleet - Nov 23, 2014

Start: Nov 23 - 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04, Course: SnakeBell - Finish, Wind: NE 0-1, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 14:06:02 2:02:02 1:40:47 267 88.2  
2 B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233   DNF     74.6  

www.nanaimoyc.ca


Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com