event burgee

Fall2013

NYC

Results are final as of 15:48 on November 24, 2013

A Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Sept 29 - 1 Nov 10 - 1 Nov 10 - 2 Nov 24 - 1 Nov 24 - 2 Total Nett Notes
1st A Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 (57.0 DNF) 91.5 57.0 DNF 92.7 82.1 380.3 323.3  
2nd A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 (57.0 DNF) 68.5 80.0 71.4 92.7 369.6 312.6  
3rd A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 141 (0.0 DNC) 80.0 91.5 60.7 60.7 292.9 292.9  
4th A Kelea IOR 1ton   81 57.0 DNF 57.0 68.5 (0.0 DNC) 0.0 DNC 182.5 182.5  
5th A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 82.1 71.4 153.5 153.5  
6th A Blackadder M242 Ken Holland 168 (0.0 DNC) 57.0 OOD 57.0 OOD 0.0 DNC 0.0 DNC 114.0 114.0  
7th A Electre Big Beneteau George Bishop 72 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 50.1 OOD 50.1 OOD 100.2 100.2  
7th A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 50.1 50.1 100.2 100.2  
9th A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 91.5 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 91.5 91.5  
10th A Ruckus M242 Mark Pearce 168 57.0 OOD (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 57.0 57.0  
11th A Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0  
11th A Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 156 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0  
11th A Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0  
11th A The Lounge Cal 29-1 Bruce MacQueade 192 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0  

B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Sept 29 - 1 Nov 10 - 1 Nov 10 - 2 Nov 24 - 1 Nov 24 - 2 Total Nett Notes
1st B Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 249 (65.0 DNF) 88.2 88.2 74.6 88.2 404.2 339.2  
2nd B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 65.0 DNF (0.0 DNC) 0.0 DNC 88.2 74.6 DNF 227.8 227.8  
3rd B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 65.0 DNF 74.6 74.6 (0.0 DNC) 0.0 DNC 214.2 214.2  
4th B Great Escape Mirage 27     (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0  
4th B Babette Elite 36 Per Kristenson 213 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0  
4th B Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 228 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0  
4th B Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0  
4th B Great Blue Heron Ranger 29 Greg Keel 207 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0  

Sept 29 - 1 - A Fleet - Sept 29, 2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Code, Time: 10:30, Course: Harbour-FF-P15-SnakeBell-NYC, Wind dir: SE, Ave wind: 17
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 12:12:30 1:42:30 1:52:33 72 91.5  
2 A Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168   DNF     57.0  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117   DNF     57.0  
2 A Kelea IOR 1ton   81   DNF     57.0  
2 A Ruckus M242 Mark Pearce 168   OOD     57.0  

Nov 10 - 1 - A Fleet - Nov 10, 2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Code, Time: 10:30, Course: Gap - P15 Snake - P15 Finish, Wind dir: NW, Ave wind: 13
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 12:06:06 1:36:06 1:30:48 168 91.5  
2 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 141 12:08:05 1:38:05 1:36:27 182.199 80.0  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 12:08:38 1:38:38 1:40:39 186.137 68.5  
4 A Kelea IOR 1ton   81 12:15:26 1:45:26 1:54:02 234.819 57.0  
4 A Blackadder M242 Ken Holland 168   OOD     57.0  

Nov 10 - 2 - A Fleet - Nov 10, 2013 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Code, Time: 12:30, Course: Gap - P15 - NYC, Wind dir: NW, Ave wind: 8
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 141 13:52:39 1:22:39 1:21:16 141 91.5  
2 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 13:52:05 1:22:05 1:23:46 136.468 80.0  
3 A Kelea IOR 1ton   81 14:06:34 1:36:34 1:44:26 252.3 68.5  
4 A Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168   DNF     57.0  
4 A Blackadder M242 Ken Holland 168   OOD     57.0  

Nov 24 - 1 - A Fleet - Nov 24, 2013 at 10:35

Start: Start 1, Finishes: Code, Time: 10:35, Course: Leeward - SnakeBell - Finish, Wind dir: SW then NW, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 12:27:41 1:52:41 1:46:28 168 92.7  
2 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 12:26:52 1:51:52 1:54:41 163.014 82.1  
3 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 12:28:16 1:53:16 1:55:35 171.562 71.4  
4 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 141 12:33:51 1:58:51 1:56:52 205.651 60.7  
5 A Electre Big Beneteau George Bishop 72   OOD     50.1  
5 A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 12:38:13 2:03:13 2:06:56 232.312 50.1  

Nov 24 - 2 - A Fleet - Nov 24, 2013 at 12:49

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:49, Course: Freighter - Finish at Gallows, Wind dir: NW, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 13:29:54 0:40:54 0:41:44 117 92.7  
2 A Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 13:34:58 0:45:58 0:43:26 195.911 82.1  
3 A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 13:32:38 0:43:38 0:44:44 159.57 71.4  
4 A Runaway Girl Olson 911 Courtney/Richard Simpson 141 13:46:34 0:57:34 0:56:37 376.576 60.7  
5 A Electre Big Beneteau George Bishop 72   OOD     50.1  
5 A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 13:52:53 1:03:53 1:05:48 474.956 50.1  

Sept 29 - 1 - B Fleet - Sept 29, 2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Code, Time: 10:30, Course: Harbour-FF-P15-SnakeBell-NYC, Wind dir: SE, Ave wind: 17
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Place Points Notes
1 B Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 249 DNF 65.0  
1 B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 DNF 65.0  
1 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 DNF 65.0  

Nov 10 - 1 - B Fleet - Nov 10, 2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Code, Time: 10:30, Course: Gap - P15 Snake - P15 Finish, Wind dir: NW, Ave wind: 13
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 249 12:43:00 2:13:00 1:52:25 249 88.2  
2 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 13:01:12 2:31:12 2:04:53 354.232 74.6  

Nov 10 - 2 - B Fleet - Nov 10, 2013 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Code, Time: 12:30, Course: Gap - P15 - NYC, Wind dir: NW, Ave wind: 8
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 249 14:00:08 0:52:08 0:44:04 249 88.2  
2 B MorningTide Catelina 27 Peter Wightman 267 14:06:50 0:58:50 0:48:36 347.829 74.6  

Nov 24 - 1 - B Fleet - Nov 24, 2013 at 10:35

Start: Start 1, Finishes: Code, Time: 10:35, Course: Leeward - SnakeBell - Finish, Wind dir: SW then NW, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 12:47:38 2:12:38 1:54:29 233 88.2  
2 B Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 249 12:52:35 2:17:35 1:56:18 261.103 74.6  

Nov 24 - 2 - B Fleet - Nov 24, 2013 at 12:49

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:49, Course: Freighter - Finish at Gallows, Wind dir: NW, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 249 14:02:03 1:01:03 0:51:36 249 88.2  
2 B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233   DNF     74.6  

www.nanaimoyc.ca


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com