event burgee

Fall 2012

NYC

Results as of 22:42 on September 30, 2012

A Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Sept 16-1 Sept 16-2 Sept 16-3 Sept 30 -1 Sept 30 - 2 Total Nett Notes
1st A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 90.0 (88.2) 88.2 90.0 88.2 444.6 356.4
2nd A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 77.5 74.6 74.6 (0.0 DNC) 0.0 DNC 226.7 226.7
3rd A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 65.0 DNF (0.0 DNS) 0.0 DNS 77.5 74.6 217.1 217.1
4th A Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 65.0 0.0 DNS 65.0 65.0
5th A Synergy Olsen 34 Elaine Wade 114 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
5th A Blue Marble Rider Express 37 Ludek Sotola 72 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0

B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: CHIPS
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Sept 16-1 Sept 16-2 Sept 16-3 Sept 30 -1 Sept 30 - 2 Total Nett Notes
1st B Great Blue Heron Ranger 29 Greg Keel 207 (71.4) 71.4 91.5 78.1 RDGa 78.1 RDGa 390.5 319.1
2nd B The Lounge Cal 29-1 Bruce MacQueade 192 82.1 82.1 (68.5) 82.1 71.4 386.2 317.7
3rd B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 60.7 60.7 (0.0 DNS) 71.4 82.1 274.9 274.9
4th B Ruckus M242 Mark Pearce 168 92.7 92.7 80.0 (0.0 DNC) 0.0 DNC 265.4 265.4
5th B Alacrity TBird Nigel Philcox 201 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 92.7 92.7 185.4 185.4
6th B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141 50.1 RDGa 50.1 RDGa 57.0 RDGa (0.0 DNC) 0.0 DNC 157.2 157.2
7th B Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 60.7 60.7 121.4 121.4
8th B Babette Elite 36 Per Kristenson 213 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
8th B Aeolus Catalina 30 Rick Saunders 234 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
8th B Blackadder M242 Ken Holland 168 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
8th B Zoom Zoom M242 Paul Nixon 168 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
8th B Shaheen C&C29-1 Jay Pirooz 233 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0
8th B Kaydee B Oceancis 351 Brian Short 171 (0.0 DNC) 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 0.0

Sept 16-1 - A Fleet - Sept 16 at 10:41

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:41:00, Course: P15 - Jack Point - Finish - Port, Wind dir: NW, Ave wind: 17
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 11:58:34 1:17:34 1:19:09 117 90.0
2 A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 12:06:14 1:25:14 1:27:48 179.961 77.5
3 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72   DNF     65.0

Sept 16-2 - A Fleet - Sept 16, 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30, Course: P15-Jack Point - Finish - Port, Wind dir: NW, Ave wind: 16
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 13:47:14 1:17:14 1:18:49 117 88.2
2 A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 13:51:27 1:21:27 1:23:54 151.778 74.6
3 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72   DNS     0.0

Sept 16-3 - A Fleet - Sept 16, 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:11, Course: Snake Bell-Gallows-NYC- Starboard, Wind dir: NW, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 15:02:38 0:51:38 0:52:41 117 88.2
2 A ION Beneteau 43 Bill Jones 111 15:04:32 0:53:32 0:55:09 140.44 74.6
3 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72   DNS     0.0

Sept 30 -1 - A Fleet - Sept 30, 2012 at 

Start: Sept 30 -1, Finishes: Finish time, Time: 10:56, Course: Snake Bell - Finish - Port, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 12:06:37 1:10:37 1:12:03 117 90.0
2 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 12:04:42 1:08:42 1:15:26 99.711 77.5
3 A Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72 12:20:59 1:24:59 1:33:19 246.595 65.0

Sept 30 - 2 - A Fleet - Sept 30, 2012 at 

Start: Sept 30 -2, Finishes: Finish time, Time: 12:35, Course: Five Fingers - Leeward - Finish - Port, Wind dir: N, Ave wind: 7
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 A DILLIGAF Ross 930 Keith Climenhaga 117 14:24:30 1:49:30 1:51:44 117 88.2
2 A Cu Na Mara C&C 115 Francis Walsh 72 14:26:39 1:51:39 2:02:35 129.507 74.6
3 A Electre Beneteau 45 F5 George Bishop 72   DNS     0.0

Sept 16-1 - B Fleet - Sept 16 at 10:41

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:41:00, Course: P15 - Jack Point - Finish - Port, Wind dir: NW, Ave wind: 17
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Ruckus M242 Mark Pearce 168 12:03:36 1:22:36 1:18:02 168 92.7
2 B The Lounge Cal 29-1 Bruce MacQueade 192 12:07:52 1:26:52 1:19:18 203.538 82.1
3 B Great Blue Heron Ranger 29 Greg Keel 207 12:10:38 1:29:38 1:20:08 226.583 71.4
4 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 12:07:06 1:26:06 1:22:40 197.153 60.7
5 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   RDGa     50.1

Sept 16-2 - B Fleet - Sept 16, 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30, Course: P15-Jack Point - Finish - Port, Wind dir: NW, Ave wind: 16
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Ruckus M242 Mark Pearce 168 13:50:29 1:20:29 1:16:02 168 92.7
2 B The Lounge Cal 29-1 Bruce MacQueade 192 13:55:35 1:25:35 1:18:08 211.597 82.1
3 B Great Blue Heron Ranger 29 Greg Keel 207 13:59:28 1:29:28 1:19:59 244.793 71.4
4 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 13:56:25 1:26:25 1:22:58 218.72 60.7
5 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   RDGa     50.1

Sept 16-3 - B Fleet - Sept 16, 2012 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:11, Course: Snake Bell-Gallows-NYC- Starboard, Wind dir: NW, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Great Blue Heron Ranger 29 Greg Keel 207 15:08:46 0:57:46 0:51:39 207 91.5
2 B Ruckus M242 Mark Pearce 168 15:06:26 0:55:26 0:52:22 177.635 80.0
3 B The Lounge Cal 29-1 Bruce MacQueade 192 15:09:50 0:58:50 0:53:43 220.424 68.5
4 B Sea Lion Viking 33 Ken Lott 141   RDGa     57.0
5 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157   DNS     0.0

Sept 30 -1 - B Fleet - Sept 30, 2012 at 

Start: Sept 30 -1, Finishes: Finish time, Time: 10:56, Course: Snake Bell - Finish - Port, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Alacrity TBird Nigel Philcox 201 12:08:40 1:12:40 1:05:31 201 92.7
2 B The Lounge Cal 29-1 Bruce MacQueade 192 12:08:13 1:12:13 1:05:56 196.535 82.1
3 B Great Blue Heron Ranger 29 Greg Keel 207   RDGa     78.1
4 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 12:09:03 1:13:03 1:10:08 204.803 71.4
5 B Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 12:43:19 1:47:19 1:28:38 544.798 60.7

Sept 30 - 2 - B Fleet - Sept 30, 2012 at 

Start: Sept 30 -2, Finishes: Finish time, Time: 12:35, Course: Five Fingers - Leeward - Finish - Port, Wind dir: N, Ave wind: 7
Rank Fleet Boat Class HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected BCR Points Notes
1 B Alacrity TBird Nigel Philcox 201 13:31:15 0:40:15 0:36:17 201 92.7
2 B Tantivy II C&C 33 II Terry Waters 157 13:29:48 0:38:48 0:37:15 175.026 82.1
3 B Great Blue Heron Ranger 29 Greg Keel 207   RDGa     78.1
4 B The Lounge Cal 29-1 Bruce MacQueade 192 13:32:49 0:41:49 0:38:11 229.064 71.4
5 B Dragonfly Tanzer 8,5 Robert Sheeley 267 13:51:53 1:00:53 0:50:17 570.606 60.7



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com